Print        Send to Friend

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد:

هرچه سن زنان در زمان بارداری بالاتر باشد، احتمال بروز اختلالات کروموزومی در جنین، بیشتر می شود

    معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز (پنجشنبه) اعلام کرد: یکی از مشکلات نظام سلامت کشور، افزایش سن ازدواج  و به تبع آن ، افزایش سن بارداری زنان در کشور است که رابطه مستقیم با وضعیت سلامتی جنین دارد و هرچه سن زنان در زمان بارداری، بالاتر باشد، احتمال بروز اختلالات کروموزومی در جنین ، افزایش می یابد.

    به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دکتر " رضا ملک زاده " که در مراسم افتتاحیه همایش علمی مربوط به آغاز طرح کشوری « تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری‌های کروموزومی در سه ماهه اول بارداری» سخن می گفت، افزود: با اجرای این طرح در کشور، از تولد نوزادان معلول و یا نوزادان مبتلا به بیماری های مختلف (قلبی – عروقی، سرطان ها و...) جلوگیری می شود.

    وی گفت که پیش بینی می شود، با اجرای این طرح کشوری، از تولد بین سه تا پنج درصد نوزادان دارای اختلالات کروموزومی  مادران باردار  مورد بررسی در طرح، و یک درصد نوزادان تمامی مادران باردار در کشور پیشگیری شود.

   معاون تحقیقات وزارت بهداشت افزود: ضمن آنکه هم اکنون امکانات تشخیصی و بیماریابی پیش از تولد نوزاد در کشور وجود دارد، امکانات ژن درمانی و اصلاح نقص در DNA  در حال گسترش است و با این روش های تخصصی پزشکی می توان از بسیاری بیماری ها در جنین جلوگیری کرد.

    دکتر ملک زاده ادامه داد: هم اکنون 10 درصد بستری ها در بیمارستان ها و 15 درصد سرطان ها، بنوعی به مشکلات ژنتیکی مربوط می شوند که هزینه زیادی را بر دوش خانواده ها و جامعه تحمیل می کنند.

    وی با تاکید بر اینکه انجام هر غربالگری در کشور باید ابتدا مورد بررسی و مطالعه علمی قرار بگیرد، گفت:  تیم تحقیقاتی طرح کشوری « تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری‌های کروموزومی در سه ماهه اول بارداری» که با مشارکت چند دانشگاه بزرگ علوم پزشکی  از امروز در 9 استان و شهرستان کشور اجرا می شود، نتایج اجرای طرح را مورد بررسی قرار می دهند تا در صورت کارآیی طرح، منجر به تدوین پروتکل مربوطه و اجرای آن در کل کشور شود.

    وی همچنین با ارائه گزارشی از وضعیت ارتقای سلامت جامعه ایران طی چهار دهه گذشته، دستاوردهای مثبت نظام سلامت در ایران را برشمرد و مقایسه ای میان وضعیت ایران با کشورهای دیگر داشت.

    وی گفت که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، نرخ مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در کشور، 120  بود که هم اکنون به رقم 16 ، کاهش یافته است .

    دکتر ملک زاده افزود: شاخص امید به زندگی میان بزرگسالان ایرانی از بسیاری کشورهای دنیا  بیشتر است ، بطوری که در زنان 81 سال و در مردان، 76 سال ارزیابی شده است و حتی روند افزایش قد در بزرگسالی جمعیت ایران طی دو یا سه دهه گذشته، بیشتر شده است و بهبود تغذیه و اجرای برنامه های ویژه در مدارس می تواند دلیل این روند رو به رشد باشد.

   وی در پایان سخنانش تصریح کرد که این آمار ها نشان می دهند، در هر زمینه که برنامه ریزی و کار شود، وضعیت بهبود می یابد و تولد نوزادان با اختلالات ژنتیکی نیز از آن جمله هستند که با تشخیص زودرس و اقدامات پیشگیرانه می توان به نتایج ارزشمندی دست یافت، و امیدوارم در زمینه های دیگر هم کار شود و چند مرکز ویژه  ژن درمانی در کشور فراهم شود تا بتوانیم مانند کشورهای پیشرفته دنیا، در زمینه درمان برخی از بیماری ها همچون هموفیلی که امکان بهبودی تا 70 درصد را دارد، قدم هایی برداریم.

   لازم به ذکر است، اجرای طرح کشوری « تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری‌های کروموزومی در سه ماهه اول بارداری»، از امروز (اول اسفندماه جاری) ، با حمایت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، توسط دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با همکاری موسسه پزشکی نسل امید و دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و اصفهان  در 9 استان و شهرستان (تهران، اصفهان، خراسان رضوی، چهارمحال بختیاری، همدان، قزوین، البرز و گیلان و همچنین شهر کاشان)  آغاز شد و طی یک سال آینده، در قالب این طرح ملی، وضعیت سلامتی جنین  10 هزار و 300 مادر باردار ، با انجام غربالگری ناهنجاری های کروموزومی در سه ماهه اول بارداری (آزمایش ساده خون، سونوگرافی و ...) ، مورد بررسی دقیق قرار می گیرد.

    به منظور آشنایی افراد ذیربط  و مجریان این مطالعه کشوری و همچنین سایر متخصصان و کارشناسان فعال در این حوزه، همایش علمی و کارگاه‌های آموزشی مرتبط با طرح، طی امروز و فردا (روزهای اول و دوم اسفندماه جاری) با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با شرکت جمع کثیری از متخصصان و کارشناسان رشته های ذیربط در سالن اجتماعات شهید احمدی روشن دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شده است.

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور


12:29 - 1398/12/01    /    number : 16696    /    Show Count : 568Close